skip to Main Content
Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Ad honorem Stanisław Lem (1921–2006)

6. 12. 2021 | 16:00 - 17:40

Prof. PhDr. Petr Jemelka, Dr. (Pedagogická fakulta MU, Brno)
Vesmír, lidé a viry
V září letošního roku si připomínáme 100. výročí narození jednoho z nejslavnějších a nejpřekládanějších polských autorů – Stanislawa Lema (1921–2006). Toto nedožité jubileum je pro nás příležitostí ke krátkému zamyšlení nad pozoruhodně pestrou a různorodou podobou jeho díla. Nejprve se pokusíme o stručnou obecnější charakteristiku Lemovy tvorby, abychom se následně zaměřili na jeden z jeho zajímavých teoretických textů. Vyslovením svérázné evoluční hypotézy zde Lem reagoval na pandemickou situaci, s níž je lidstvo konfrontováno od 80. let minulého století – nákazu virem HIV.

Doc. PhDr. Radim Brázda, Dr. (Filozofická fakulta MU, Brno)
Kybernétův skeptický stín: o povaze Lemova odmlčení
Formálním cílem přednášky je připomenutí stého výročí narození Stanislawa Lema. V přednášce předložím reflexi dostupných důvodů, které by objasnily, proč se Lem ve své literární formě v určitém období odmlčel a následně se k psaní literárních textů (románů a povídek) již nevrátil a dále psal pouze teoretické a filozofické úvahy o tématech, která byla předmětem jeho předchozí literární tvorby. Zmíním důvody, které Lem explicitně uvádí a předložím možné důvody, které jsou spojeny s jeho teoretických zázemím, jehož součástí byla znalost filozofických děl.

Doc. PhDr. Marek Picha, Ph.D. (Filozofická fakulta MU, Brno)
Gramofon: Lem proti Čínskému pokoji
Stanisław Lem kritizoval Čínský pokoj ještě dříve, než to bylo možné! Příspěvek věnuji příkladům, ve kterých Lem originálním způsobem odmítl formální kritiku Turingova testu, jejíž nejznámější podobou je právě Searlův myšlenkový experiment. U Lema, vizionáře, asi nepřekvapí, že Čínský pokoj zpochybnil dvacet let před jeho zrodem. Ukážu, že klíčovou složkou Lemovy argumentace je nebezpečí tzv. konverzační exploze, jejíž zvládnutí není v možnostech konstrukčně naivního stroje. Představím rovněž některé Lemovy pozitivní názory na povahu strojového vědomí.

Podrobnosti

Datum:
6. 12. 2021
Čas:
16:00 - 17:40
Štítky Akce:

Místo konání

Filozofická fakulta Masarykovy univerzity
Arna Nováka 1/1
Brno, 602 00 Czech Republic
View Místo konání Website

Pořadatelé

Prof. PhDr. Petr Jemelka, Dr. (Pedagogická fakulta MU, Brno)
Doc. PhDr. Radim Brázda, Dr. (Filozofická fakulta MU, Brno)
Doc. PhDr. Marek Picha, Ph.D. (Filozofická fakulta MU, Brno)
Back To Top